Choď na obsah Choď na menu
 


26. apríl - Medzinárodný deň Černobyľu

28. 4. 2010

ObrázokNoc 25. - 26. apríla 1986:

mohutná explózia otriasla reaktorom č. 4  Leninskej elektrárne pri Černobyle (Ukrajina).V priebehu niekoľkých hodín rádioaktívne palivo vyhorelo.Obrovské množstvo rádioaktívneho materiálu, ktoré sa dostalo do vzduchu a prenieslo sa cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu a tragicky poznačilo státisíce ľudských životov.Vyžiadalo si evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí.


  Ako dokladajú poznámky IAEA, napriek tomu, že černobyľská havária uvoľnila toľko rádioaktívnej kontaminácie ako 400 bômb z Hirošimy, bola jej celková veľkosť asi 100krát až 1 000krát menšia než kontaminácia spôsobená atmosférickými testami jadrových zbraní v polovici 20. storočia. Možno preto tvrdiť, že hoci bola černobyľská havária obrovskou lokálnou katastrofou, neprerástla do globálnej katastrofy.

  V správe Greenpeace, ktorú organizácia vydala pri príležitosti tohto neslávneho 20. výročia, sa uvádza, že havária ešte spôsobí rakovinu vyše 250 000 ľuďom na Ukrajine, v Bielorusku a Rusku a takmer 100 000 ďalších rakovine podľahne. Na následky chorôb spojených s radiáciou už podľa Greenpeace zomrelo v týchto troch exsovietskych krajinách približne 200 000 ľudí.Udiala sa tu vari najhoršia technická a ekologická havária v doterajších dejinách.

Poučíme sa už konečne?

Ak nie je veľmi dobre vidieť obrázok vyššie, môžete si ho prezrieť vo fotogalérii Všeličo, kde sú k tomuto článku pridané aj iné fotky.

Zdroj

 

Náhľad fotografií zo zložky Všeličo

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.