Choď na obsah Choď na menu
 


22. apríl - Svetový deň Zeme

22. 4. 2010

Obrázok Každý rok si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Prečo?

22. apríla 1970 vedci, hlavne ekológovia v USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.

Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme najviac na americkom kontinente. Skutočne svetovým sa stal až od roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Mezinárodné ústredie DŇA ZEME so sídlom v Stanforde (Kalifornia USA). V tomto roku ( 1990 ) sa pri príležitosti Dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 milionov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSSR. Postupne však vznikali aj regionálne a národné ústredia na celej zemeguli. Dnes vo svete mocnejú názory, aby bol každý deň pre ľudstvo Dňom Zeme.

Na včasnom propagovaní a informovaní svetovej verejnosti Dňa Zeme sa už od jari 1999 hlavnou mierou podieľa koordinačné centrum EARTH DAY NETWORK so sídlom v Seatle, USA. Na začiatku roku 2000 dosiahol výsledok snáh centra 3200 prihlásených organizácií a skupín zo 166 krajín vrátane Slovenskej republiky reprezentovanej tromi organizáciami.

Viac informácií na: http://www.earthsite.org/

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Krásy prírody

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.