Choď na obsah Choď na menu
 


Skleníkový efekt

16. 4. 2010

 Skleníkový efekt vzniká kvôli emisiám ,tým,že vypúšťaný napr. CO2 najprv prepúšťa do atmosféry a potom zadržuje slnečné žiarenie a tým sa otepľuje (ohrieva) atmosféra.Podobný úkaz možno vidieť v skleníkoch,odkiaľ pochádza aj názov.Preto vzniká globálne otepľovanie. 

Následky:

-skleníkový efekt spôsobuje zvyšovanie priemernej teploty atmosféry a ovplyvňuje zmeny jej rozloženia na zemskom povrchu,

-zmenšuje sa rozdiel teplôt medzi rovníkom a polmi, čím ochabuje cirkuláciu atmosféry i prenos vlahy,

-pravdepodobne sa zvýšia dažďové zrážky nad dnes síce suchými,ale relatívne úrodnými oblasťami (napr.na juh od Sahary),zlepšia sa poľnohosp. podmienky v severných oblastiach,ale suché pásma sa stanú ešte suchšími a polopúšte sa premenia na púšte.Pásmo sahel sa stane prakticky neobývateľné.

Otepľovanie planéty Zem vyvolá zmeny morských prúdov ,ktoré spolu s oteplením spôsobia roztápanie ľadovcov a tým zvýšenie hladín svetových morí a oceánov.

Fakty potvrdzujú, že teplota sa zvyšuje.Na Slovensku bol 20.8.2000 v Hurbanove prekonaný 100-ročný rekord, keď sa namerala teplota 39 stupňov Celzia. Za posledných 100 rokov sa priemerná ročná teplota u nás zvýšila asi o 1 stupe Celzia.

Ak tomu stále nerozumiete ,môžete si pozrieť obrázky čo s tým súvisia vo fotogalérii Všeličo:

 

Náhľad fotografií zo zložky Všeličo

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

sklenikovy efekt

(Lucia, 17. 1. 2014 14:42)

Zaujimalo by ma, kto je autorom tohto zavadzajuceho clanku. Sklenikovy efekt nevznika kvoli emisiam a sam o sebe nie je skodlivy. Nezaskodilo by trosku si overit fakty. Problemom je zvysovanie prirodzeneho sklenikoveho efektu, za ktore mozu aj emisie, ako sa konieckoncov da docitat na mnohych aj nevedeckych strankach...

Re: sklenikovy efekt

(Gabika, 17. 1. 2014 17:34)

Áno, máš pravdu Lucia, až zvyšovanie prirodzeného skleníkového efektu je problémom, pretože prirodzený skleníkový efekt pomáha udržovať určitú teplotu atmosféry. V článku je v podstate chyba iba v tom, že nie je spomenuté, že existuje prirodzený skleník. efekt. Takže ten kto si číta aj komentáre, dozvie sa to :)