Choď na obsah Choď na menu
 


Udalosti za rok 2004 a 2005 - tornáda, hurikány a tajfúny

14. 5. 2010

Udalosti za rok 2004 a 2005 - tornáda, hurikány a tajfúny

 

V priebehu augusta 2004 napočítali meteorológovia na území USA 562 tornád, čo je najväčší počet za celú dobu záznamou od roku1950. Tornádo je v podstate najsilnejšou koncentráciou energie, ktorou dokáže naša atmosféra splodiť. Blízko jeho stredu vanie často vietor v rýchlosti 400 km/h. Prudké vzdušné víry spôsobili veľké hmotné škody a pripravili o život stovky ľudí.

V roku 2005 zasiahli juhozápad USA najničivejšie hurikány v histórii ľudstva. Katrina, Rita a Wilma dosiahli 5. stupňa s nárazmi vetra až 355 km/h. Prinútili milióny ľudí k evakuácii.Škody spôsobené hurikánmi sa vyšplhali na 40 miliárd dolárov.

KATRINA - hurikán Katrina vznikol v Atlantickom oceáne a ďalej pokračoval do Mexického zálivu, jeho rýchlosť bola 280 km/h, v nárazoch až 328 km/h.

RITA - 24. septembra 2005 zasiahol tento hurikán rýchlosťou 282 km/h štát Texas a Luisiana a zo 75 % zničilo mesto Galveston, v nárazoch dosahoval rýchlosť až 344 km/h.

WILMA - hurikán Wilma bol označený za najsilnejší hurikán, vietor dosiahol rýchlosť 282 km/h, v nárazoch 351 km/h, zasiahol ostrov Yucatan, potom nabral silu a zamieril na Floridu, škody sa vyšplhali na miliardy dolárov a bolo zabitých asi 15 ľudí.

(Hurikány vznikajú nad morom, tornáda zvyčajne nad pevninou.)

Úplne výnimočnú sériu tajfúnov zaznamenali v roku 2004 taktiež v Tichom oceáne.Veľa škôd  spôsobili silné vetry doprevádzané záplavami, predovšetkým v Kórei, Japonsku a Číne. Zomreli stovky ľudí a evakuované boli celé milióny. Tohto roku napočítali meteorológovia v Ázii rekordných 23 tajfúnov. Rieka Jang-ć-tian sa v dôsledku vyliala a spôsobila storočné záplavy. Dramaticky sa zvyšuje frekvencia povodní i dlhodobých období sucha, ktoré prinášajú deprivácie mnohých čínskych obyvateľov.

(  Tajfún - východoázijská veterná smršť, vyvinutý tropický cyklón )

Kalamita v Tatrách (19. nevember 2004) je ďalším varovným upozornením na zhoršujúcou sa ekologickou situáciou spôsobenou globálnym otepľovaním. Táto katastrofa má samozrejme viac príčin, podieľa sa na nej celá rada vlivov, vrátane neuváženého zasahovania do skladby lesných porostov. V novembri roku 2004 sa v oblasti Tatier odohrala jedna z najväčších prírodných katastrôf za niekoľko posledných desaťročí. Niekoľkohodinový vietor v niektorých nárazoch dokonca prekročil silu orkánu - až 165 km/h. Najcennejšie lesy zostali, najviac boli víchricou postihnuté monokultúrne smrekové lesy. Ekologické následky budú zrejmé ešte veľa rokov, do doby, než sa podarí opäť les zalesniť.

Zdroj: http://www.gymun.cz/konference/ekologicke-katastrofy.html - po česky.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.