Choď na obsah Choď na menu
 


Ozónová diera

5. 1. 2010

Obrázok  Atmosférickému plášťu(ozónu), ktorý chráni Zem pred ultrafialovým žiarením, vyrástol ďalší nepriateľ. Namiesto freónov, o ktorých sa hovorilo v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, sa v súčasnosti obracia pozornosť na metylbromid a z neho sa uvoľňujúci bromín. Látka používaná ako súčasť poľnohospodárskych hnojív pritom ničí ozónovú vrstvu šesťdesiatkrát rýchlejšie než tradičné freóny.
  Niektoré štáty vrátane USA, Francúzska, Japonska alebo Veľkej Británie sa snažia o zmiernenie limitu na používanie metylbromidu. Podľa vedcov pritom dohoda o znižovaní produkcie pre ozón nebezpečných látok práve v súčasnosti začína prinášať výsledky a experti očakávajú postupné zaceľovanie diery, ktorá sa v ozónovej vrstve  vytvorila nad Antarktídou.
Oslabená je potom v podstate nad celou planétou.

  Veľká diera ozónovej vrstvy nad Antarktídou sa zdá byť menšia o približne 20 percent v porovnaní s minuloročnou rekordnou veľkosťou. Uviedol to novozélandský Národný inštitút pre výskum vody a atmosféry (NIWA) s tým, že jeho merania sa zhodujú s nedávnymi údajmi satelitov NASA. Podľa nich má ozónová diera rozsah približne 24 miliónov štvorcových kilometrov, na porovnanie v roku 2003 to bolo 29 miliónov kilometrov.

  Ak sa podarí v trende zníženej spotreby a postupného utlmovania používania ozón poškodzujúcich látok vytrvať, podľa vedcov by sa mal v nasledujúcich päťdesiatich rokoch meniť rozsah ozónovej diery, až by postupne došlo k jej zaceleniu. Hoci aktuálne otepľovanie klímy priebeh zaceľovania ozónovej vrstvy spomaľuje, základným predpokladom pre tento vývoj zostáva minimálny objem škodlivých látok v stratosfére.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.